Reklam Yasağı

Ticaret Bakanlığına 2019 yılında reklam yasağı ile ilgili sormuş olduğumuz sorulara en yetkili ağızdan verilen cevaplar..

Hiç bir ekleme ve düzeltme yapılmamıştır. mail geldiği şekilde paylaşılmıştır

Tuğba H**** S**** ben, Oğuz
7 Kas 2019

Merhaba,

1.Youtube kanalınızda reklam amaçlı yapmıyorsanız, vergi yükümlüsü değilseniz, kişisel zevk için silah tanıtımı yapıyorsanız zaten muhatabınız biz değiliz. Reklam Kurulu; bir tarafı tüketici olup diğer tarafı mesleki/ticari amaçla hareket eden kişilerin arasında gerçekleşen iş ve işlemlerle ilgili reklam ve uygulamalara bakmaktadır. Bu noktada siz reklam yapmadığınızı iddia edebilirsiniz ancak Kurul olarak yayınladığınız programda ÖRTÜLÜ REKLAM yapıldığı tespit edilirse hakkınızda idari işlem tesis edilebilir, çünkü kurumsal firmanıza ait olmayan bir başka internet mecrasında tanıtım yapmış olursunuz.

2.Silah resimlerini instagramda paylaşmak hususunda; EĞER RESİMLER TÜKETİCİLERİ O SİLAHI ALMAK İÇİN SİZE(siz bir satıcı iseniz) YÖNLENDİRİYORSA mevzuatı ihlal ettiği yönünde değerlendirme yapılabilir. Onun dışında kişisel hesabınızda yaptığınız kişisel paylaşımlar tüketici işlemi/tüketicilere yönelik olarak değerlendirilmeyeceği için emniyet genel müdürlüğünün değerlendirmesine tabidir.

3.Üzerinize kayıtlı ruhsatlı silahların internet üzerinden başkasına devri konusunda emniyet genel müdürlüğünün dağıtımlı yazısı bulunmaktadır. Özel güvenlik Daire Başkanlığına ulaşarak bu durumu görüşebilirsiniz. Ancak yine tüketiciden-tüketiciye bir satış gerçekleşti ise Genel Müdürlüğümüz görev alanında bulunmayacaktır. Satıcı/üretici-tüketici arasında gerçekleşti ise kurumsal bir mecrada olmadığı ve mevzuata aykırı olduğu için idari işlem tesis edilebileceği düşünülmektedir.

4. Son olarak bilindiği üzere 12/10/2019 tarih ve 30916 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle 27 nci maddesinin dokuzuncu fıkrası; “(9) Yetkili makamlardan izin alarak faaliyet gösteren silah üreticisi ve satıcılarının; ilgili mevzuatında yer alan hükümlere aykırı olmamak koşuluyla kendilerine ait kurumsal internet sitelerinde yaptıkları tanıtımlar ve fuarlara katılım için hazırladıkları materyaller ile özel olarak avcılık ve atıcılık üzerine tematik yayın yapan mecralarda yayınladıkları reklamlar hariç olmak üzere, her türlü ateşli veya ateşsiz silah ile bunların üreticisi ve satıcısının reklamı yasaktır.” şeklinde yeniden kaleme alınmıştır. Buna göre ateşsiz silahlar olarak kastedilen husus OYUNCAK SİLAHLAR (havalı tüfek, airsoft gibi..) değildir. Oyuncak silahların satışının sosyal medya üzerinden yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İyi çalışmalar dilerim.12 Aralık 2021 13:05

Bu ilanın süresi doldu